Každý z nás chce vyťažiť hodnotu za cenu, ktorú zaplatíme. Nikto z nás by nedal peniaze na veci, ktoré nefungujú. V tomto nie je výnimkou ani získavanie hodnoty v biznise s realitami. Uspokojovanie klientov je v tomto sektore považované za dosť hektické. Získať si srdce klienta je však oveľa jednoduchšie v prípade, že sa stanete poskytovateľom hodnoty a nie strojom na ťaženie peňazí.

Prvý dojem je to najpodstatnejšie. Na začiatku projektu venujem svojim klientom vždy mimoriadnu starostlivosť a dôležitosť. Pomáham im s otázkami, ak nejaké majú na začiatku práce, aby som tak zvýšili ich sebadôveru a nebáli sa pýtať viac. Čím viac otázok položia, tým lepšie budú vedieť, čo odo mňa dostanú. Komunikácia! To mi tiež pomáha tvrdo pracovať, aby som ich uspokojil svojou inovatívnosťou a tvorivosťou, ktorú si vyžadujú.

Poviem vám teda príbeh, ako som uspel s jedným mojím klientom a to, ako to pre nás oboch dopadlo výborne.

Jedného dňa som začal pracovať s pánom Petrom Fritschom, generálnym riaditeľom a architektom Creative Space Architects. CSA je považovaná za architektonickú firmu, ktorá sa stará o rôzne projekty v oblasti nehnuteľností. Moja práca bola súčasťou interiérového dizajnu, kde firma chcela kompletný klasický európsky architektonický štýl. Snažil som sa tvrdo, priniesol som pre klienta niekoľko fantastických výsledkov a preniesol som jeho víziu na papier.

Ako ma pán Fritsch kontaktoval?

V sobotu ráno, 17. augusta, som dostal prvý e-mail od pána Fritscha. Kontakt získal cez moju webovú stránku. Ešte pred tým som o tom obdržal upozornenie na telefóne. Okamžite som teda otvoril správu, v ktorej bol uvedený popis projektu s niekoľkými otázkami a požiadavkami. Vzal som do rúk telefón, zavolal mu a spýtal sa ho, či je nasledujúce ráno k dispozícii a či by nemal záujem popísané záležitosti prediskutovať pri káve. Zároveň sa lepšie zoznámiť a predstaviť mu detaily o mojej práci.

Dal som mu teda podrobný manuálny návrh, v ktorom som vytýčil našu spoločnú prácu v siedmich nevyhnutných krokoch od začiatku do konca. Objasnil som mu aj postup práce, pretože som ho bral ako podstatnú súčasť projektu. Potom sme sa oficiálne dohodli, že s projektom začneme.

Čo sa dialo potom?

Po tom, ako som dostal všetky informácie, dbal som o maximálnu kvalitu komunikácie. V budúcnosti sa totiž musí zabrániť akémukoľvek nedorozumeniu. Vždy verím v lepší komunikačný proces, ktorý umožňuje lepšie pochopenie klientovho projektu. Predchádza sa tým nejasnostiam z oboch strán. Keďže je vizualizácia viac ako len jednoduchý obrázok, musí sprostredkovať vlastníkovi/investorovi emócie a budúce skúsenosti, čo je možné len prostredníctvom inteligentnej, jasnej a zmyselnej komunikácie.

Obdivoval som profesionalitu pána Fritscha, vďaka čomu som mohol na projekte začať pracovať skoro. Prezentáciu projektu stanovil svojim klientom na 31. augusta. Dovtedy mal byť pripravený vizuálny dizajn projektu. Keďže som mal v tom čase rozbehnuté desiatky architektonických projektov, venoval som práci nesmierne množstvo času a usiloval som sa, aby bolo odovzdanie zadaní možné ešte pred termínom.

Následne som mu navrhol aj to, čo mám vo zvyku ponúkať svojim novým klientom. Po dokončení projektu získa nielen deväť vizuálnych návrhov v rámci objednávky, ale aj ďalšie štyri vizuálne návrhy, z ktorých si môže dokonca vytvoriť miniatúru v portfóliu alebo časopise.

Nastavil som 5 revízií a pre ľahšiu dostupnosť som nahral dokončené opravy na cloudovú jednotku. Po prvej revízii si pán Fritsch veľmi obľúbil fotorealistické obrázky s nízkym rozlíšením, ktoré jeho projekt do detailu vizualizovali. Pokračovali sme ďalej, kým nedošlo k poslednej revízii.

Čo som doručil pánovi Fritschovi?

Pán Fritsch a ja sme spoluprácu ukončili bravúrne a predložil som mu ju 31. augusta vrátane dodaných 13 vizualizácií v elegantnom portfóliu, ktoré na záver dostanú všetci moji klienti. Portfólio považujem v rámci prezentácie projektu za najvhodnejšiu alternatívu, pretože ho predstavuje elegantnou grafikou. Okrem toho môže danému klientovi slúžiť aj po ukončení našej spolupráce.

Chcel som mu ponúknuť niečo hodnotné, kvôli osobnému prístupu, ktorý sme mali počas projektu. Urobil som teda kompletnú prehliadku vo Virtuálnej realite, pomocou ktorej som interaktívne predstavil šesť miestností. Ďalej bolo možné zobraziť fotorealistické obrázky v 360 stupňoch, aby sa investori mohli virtuálne prejsť po jeho budúcej stavbe.

Spätná väzba pána Petra Fritscha po prezentácii

Pán Fritsch mi sľúbil, že mi napíše správu o jeho úspešnej prezentácii. Na druhý deň ráno mi napísal SMS a povedal: “Včerajšia prezentácia projektu dopadla úžasne. Klientovi sa projekt a príprava prezentácie páčili. Uzavreli sme všetky miestnosti okrem obývacej izby, kde dôjde k minimálnym zmenám. Dúfam, že nám v tom v rámci našej spolupráce budete trochu nápomocní.“

Spýtal som sa pána Fritscha, či mu vyhovuje odpovedať na niektoré otázky. On s tým bez problémov súhlasil. Prečítajte si jeho reakcie:

– Prečo ste si vybrali mňa? Čo konkrétne ste očakávali, keď ste hľadali vizualizéra?

Odpoveď: Pri 3D vizualizácii sme už spolupracovali s niekoľkými spoločnosťami, takže to nebolo pre nás nové. Vybrali sme si vás pre vynikajúce portfólio, seriózny prístup a ochotu premeniť naše nápady na vizualizácie.

– Čo si myslíte o našej spolupráci? Ako by ste ju ohodnotili?

Odpoveď: Spoluprácu sa nám darilo ukončiť aj napriek práci v obmedzenom čase a blížiacemu sa stanovenému termínu. Spolupráca prebehla veľmi vážne a profesionálne sme reagovali piatimi revíziami. Vzhľadom na vašu profesionalitu by som túto spoluprácu a výsledok práce ohodnotil na 5 hviezdičiek z 5.

– Podeľte sa o svoje skúsenosti s architektonickými projektmi prostredníctvom virtuálnej prehliadky. Čím sa líšila od klasickej prezentácie?

Odpoveď: Virtuálna prehliadka nám priniesla skvelú skúsenosť, pretože nám pomohla posúdiť všetky uhly v domácnosti. Klasická prezentácia poskytuje iba jednu ukážku, zatiaľ čo fotorealistická prehliadka vo VR nám poskytuje 100% vizuál domu v 360 stupňoch.

– Aké pôsobivé bolo pre vášho klienta zobrazenie jeho projektu v prostredí VR? Aké boli ich skúsenosti so statickou ukážkou vo VR?

Odpoveď: Jedným slovom – vau! Ukážka vo VR na klienta veľmi zapôsobila a do veľkej miery pomohla ich fantázii.

– Čo si myslíte o VR prezentácii pre nadchádzajúcu budúcnosť?

Odpoveď: Viem si predstaviť, že VR bude v budúcnosti ešte interaktívnejšia, prepojí možnosti interakcie so scénou v rukaviciach alebo iných technických prvkoch a prehĺbi tento virtuálny zážitok v ďalších dimenziách.